Małopolski rynek pracy po pandemii

Małopolski rynek pracy po pandemii
2020 rok na rynku pracy upłynął w atmosferze zmienności i niepewności. Kolejne fale pandemii Covid-19 spowodowały duże ograniczenia działalności w istotnych dla Małopolski branżach: turystycznej, gastronomicznej, eventowej i transportu pasażerskiego, czego naturalnym skutkiem był skokowy wzrost bezrobocia. Przed pierwszym lockdownem, w lutym 2020 roku, na terenie Małopolski zarejestrowanych było 66,9 tys. bezrobotnych, a już w grudniu tego samego roku ich liczba wynosiła ponad 83 tys. Obecnie w rejestrach małopolskich urzędów pracy pozostaje wciąż 81,5 tys. bezrobotnych (dane za maj 2021). Negatywny wpływ pandemii na rynek pracy widoczny jest również we wzroście poziomu stopy bezrobocia w całym województwie z 4,3% w lutym 2020 roku do 5,3% obecnie.

Sytuacja na rynku pracy z pewnością byłaby znacznie trudniejsza gdyby nie zastosowane mechanizmy osłonowe wprowadzane zarówno przez rząd, jak i samorządy, które miały pomóc przedsiębiorcom przetrwać lockdowny i chronić przed likwidacją miejsca pracy. Wysokość wsparcia krajowego i finansowanego z Funduszy Europejskich przekroczyła w Małopolsce 10,5 mld zł.

Kogo szukają pracodawcy?

Obecnie nastroje są bardzo optymistyczne. Okres stabilizacji pandemii i czas wakacji sprzyjają gospodarczemu odbiciu w branżach związanych z turystyką: hotelarstwo, gastronomia, rozrywka, transport, co pociąga za sobą zwiększony popyt na pracowników. Pracodawcy poszukują więc kelnerów, kucharzy, pomocy kuchennych, recepcjonistów, sprzedawców, personelu sprzątającego.

Stale duży popyt na pracowników zgłasza branża KEP (kurier, ekspres, paczka), która wraz z wielkim zainteresowaniem e-handlem bardzo zyskała w czasach pandemii. Oferty pracy od zaraz czekają na kurierów, magazynierów, sortowaczy, kierowców samochodów dostawczych i osobowych, dostawców potraw.

Pracowników poszukują również branże, które mimo pandemii radziły sobie dobrze: przemysł i budownictwo. Niesłabnący boom w branży budowlanej, zarówno infrastrukturalnej jaki i mieszkaniowej, powoduje popyt na wszystkie specjalizacje budowlano-remontowe i stanowiska pomocnicze. Najwięcej ofert zatrudnienia jest dla spawaczy, monterów sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, hydraulików.

W przemyśle nie słabnie popyt na operatorów wózków widłowych i operatorów maszyn.

Zwiększony popyt na usługi medyczne i zmniejszająca się od lat liczba personelu w placówkach spowodowały, że coraz bardziej poszukiwane są pielęgniarki i salowe, a także opiekunowie osób starszych.

W Krakowie ożywienie gospodarcze jest tak duże, że już drugi miesiąc z rzędu liczba ofert pracy pozyskanych przez Grodzki Urząd Pracy jest dwukrotnie wyższa niż przed rokiem i wyższa nawet niż przed pandemią. Oferty zatrudnienia czekają m.in. na operatorów maszyn do prania, fryzjerów, pracowników ochrony, przedstawicieli handlowych, szwaczki maszynowe oraz na nauczycieli języka obcego, specjalistów ds. rekrutacji pracowników i analityków biznesowych.

Centra usług biznesowych - ważny pracodawca

Kraków jest niekwestionowanym liderem pod względem liczby nowoczesnych centrów biznesowych w Polsce. Najwięcej miejsc pracy w tej branży jest dla specjalistów IT - programistów, architektów, deweloperów IT oraz architektów sztucznej inteligencji, inżynierów oprogramowania AI. Duże zapotrzebowanie jest na analityków biznesowych, księgowych, specjalistów HR, pracowników obsługi klienta i administracji biurowej.

Najbardziej poszukiwane kompetencje w tej branży to oczywiście znajomość języków obcych i nowych technologii, kompetencje cyfrowe, doświadczenie w konsultingu biznesowym.

Liczba miejsc pracy w tej branży wciąż rośnie koncern SHELL zatrudni co najmniej 400 pracowników w rozbudowywanym centrum biznesowym

brytyjski producent odkurzaczy i AGD Dyson Ltd w nowym Global Business Service Center planuje zatrudnić 120-150 osób do końca roku, a docelowo nawet około 300 amerykańskie przedsiębiorstwo z sektora energetycznego Westinghouse Electric Company w Globalnym Centrum Usług Wspólnych zatrudni co najmniej 150 osób zatrudniający już ponad 4 tys. pracowników Capgemini zwiększa zatrudnienie o kolejne 200 osób

cyfrowa platforma inwestycyjna Bitpanda zainwestuje w rozwój krakowskiego Centrum Innowacji i Technologii 10 mln euro - docelowo planowane jest zatrudnienie do 300 inżynierów i programistów.

Biuro w Krakowie otwiera również brytyjska firma farmaceutyczna Astra Zeneca, gdzie pracownicy skupią się na najnowszych systemach komputerowych wykorzystywanych podczas badania klinicznego w obszarze zarządzania procesem badania bądź zbierania danych klinicznych, jak również zarządzać będą przebiegiem globalnych badań klinicznych.

Natomiast największą planowaną inwestycją jest rozbudowa w podkrakowskich Niepołomicach fabryki niemieckiego koncernu MAN Truck&Bus, gdzie powstanie ok. 1500 nowych miejsc pracy.

Mimo, że małopolski rynek pracy nie powrócił do kondycji sprzed pandemii, to ożywienie jest tak duże, że napawa optymizmem. Zatrudnienie najłatwiej znaleźć oczywiście w Krakowie i miejscowościach turystycznych, które na okres sezonu urlopowego posiłkują się pracownikami przyjezdnymi, jednak wraz z pozytywnymi zmianami gospodarczymi zachodzącymi w skali kraju i województwa, mniejsze i bardziej oddalone od centrów biznesowych ośrodki również zyskują.